st ukończenie studiów medycznych. Następnymi etapami jest wybór odpowiedniej specjalizacji, jak również przebrnięcie przez tzw. rezydenturę. Jakie działy nauki obejmuje medycyna? Kim jest kardiolog? Jaki zakres usług wchodzi w skład działań specjalisty od układu krążeniowego?
Medycyna to dziedzina, które posiada wiele obszarów nauki i czynności wykonawczych. Wśród najbardziej popularnych gałęzi medycyny można wyróżnić specjalizacje takie jak:
- kardiologia,
- ortopedia,
- neurologia,
- nefrologia,
- urologia,
- onkologia,
- chirurgia,
- i wiele innych.
Czym zajmuje się kardiolog? Jakie jest jego zakres działań?
Specjalista zajmujący się chorobami serca to osoba, które przede wszystkim diagnozuje wszelkie niedogodności i zaburzenia w obszarze układu krążenia, wykonuje badania ekg, echokardiografii, przeprowadza zabiegi wszczepienia zastawek, kardiowersji, ablacji, wszczepiania rozrusznika i wiele innych.
Po kilku sekundach urządzenie odczytuje napięcia
Dzisiejsza medycyna pozwala na wykonywanie badań opartych o elektrokardiogram, w skrócie ekg, jest to wypróbowana i przetestowana metoda diagnostyki kardiologicznej. Ta procedura rejestruje krzywe napięcia serca w spoczynku. Każde włókno mięśnia sercowego jest pobudzane energią elektryczną - począwszy od zegara serca (węzeł zatokowy) - tak że następnie kurczy się. Napięcie na powierzchni ciała można wywodzić z pobudzenia wszystkich włókien mięśnia sercowego. W zależności od czasu uzyskuje się tzw. 12-kanałowe ekg, z którego kardiolog może uzyskać informacje o różnych chorobach serca, zaburzeniach krążenia i zaburzeniach rytmu.
Rocznie wykonuje się około 8500 spoczynkowych elektrokardiogramów. Dane są przechowywane we własnym systemie informatycznym kliniki. Każdy lekarz może stamtąd przywołać dane. Oznacza to, że elektrokardiogramy, które zostały zarejestrowane w różnych momentach w czasie, mogą być również bezpośrednio porównane i dostarczają lekarzowi prowadzącemu cennych informacji.
Procedura badania: EKG spoczynkowe wykonuje się w pozycji leżącej. W przypadku odsłoniętej górnej części ciała do pacjenta przyłożonych jest łącznie 12 elektrod przy użyciu podciśnienia. Po kilku sekundach urządzenie odczytuje napięcia i test jest zakończony.
Wielu ludzi mogłoby przedłużyć swoje życie
Często się mówi, że człowiek ma tylko jedno życie i zdrowie. Jeżeli chodzi o życie, to raczej nie znajdzie się osoba, która by to podważała. Natomiast nie wszyscy podchodzą w ten sposób do swojego zdrowia, a powinni. W obecnych czasach mamy dostęp do bardzo zaawansowanej medycyny, która leczy choroby nieuleczalne jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jednakże z postępem techniki, nie tylko tej medycznej, przybywa coraz więcej chorób cywilizacyjnych. Choroby kardiologiczne występują coraz częściej wśród ludności krajów rozwiniętych. Zła dieta, siedzący tryb życia nie wpływa korzystnie na nasze serce i układ krwionośny. To prawda, że medycyna potrafi poradzić sobie z większością takich przypadków, ale nastawienie społeczeństwa do badań jej w tym nie pomaga. Mało kto myśli o profilaktyce i z własnej woli wykonuje kontrolne EKG lub odwiedza kardiologa. Na wizytę u lekarza przeważnie wybierają się ludzie, którzy już są do tego zmuszeni np. w wyniku przebytego zawału. Wielu ludzi mogłoby przedłużyć swoje życie, gdyby tylko w odpowiednim momencie zainteresowało się stanem swojego zdrowia, a nie czekało do ostatniej chwili.
Badanie ekg pokazuje w miarę dokładnie
W dzisiejszej cywilizacji występuje szereg chorób, których leczeniem zajmuje się kardiolog. Są to wszelkie choroby serca, które wymagają badania ekg. Badanie ekg pokazuje w miarę dokładnie akcję serca. Aby zbadać ciśnienie krwi wystarczy aparat do jego mierzenia, który też najczęściej pokazuje tętno. Współczesna medycyna stoi na wysokim poziomie. Są wykonywane nawet przeszczepy serca. Zapoczątkował je w Polsce kardiolog Zbigniew Religa. Wiele schorzeń kardiologicznych jest na tyle skomplikowanych, że wykonywane są w zagranicznych klinikach, często są to bardzo skomplikowane zabiegi, wymagające fachowej wiedzy medycznej. Każdy człowiek powinien dbać o siebie, przede wszystkim nie dopuszczać do przemęczenia mięśnia sercowego. Nawet małe dolegliwości związane z sercem, nie powinny być bagatelizowane. Lekarze rodzinni starają się pomagać chorym z problemami kardiologicznymi, jednak nie zawsze potrafią zrobić to skutecznie. Często potrzebna jest pomoc kardiologa i dodatkowe badania na przykład echo serca.